Turkcell, İzmir Veri Merkezi’ni hizmete sundu

Turkcell, İzmir Veri Merkezi’ni hizmete sundu. 2016 yılında Gebze’deki veri merkezini hizmete açan dünyanın ilk dijital operatörü Turkcell, yeni İzmir veri merkezini tanıttı. 22 Haziran 2018 tarihinde, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça ve Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’nun katılımlarıyla İzmir’deki veri merkezini açan Turkcell, veri merkezleri için dünya standardı olarak kabul edilen Tier 3 sertifikalarına sahip İzmir Veri Merkezi’ni hizmete sundu.

Yeşil bina ve çevreye uyumlu olduğunu belgeleyen “Leed Gold” sertifikasına da sahip olan Turkcell İzmir Veri Merkezi, 2 bin 400 metrekaresi beyaz alan olmak üzere 14 bin 500 metrekare kapalı alana da sahip. Yapısal olarak deprem başta olmak üzere tüm afetlere karşı dayanıklı olarak inşa edilen veri merkezinin zemininde 87 adet yerli üretim sismik izolatör de kullanılıyor.

Turkcell tarafından yapılan İzmir Veri Merkezi açıklaması ise Dünyanın ilk dijital oparatörü Turkcell, Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalsın diye veri yönetme yeteneklerini her geçen gün daha da geliştirmeye devam ediyor.

Türkiye’nin en fazla veri trafiği üreten teknoloji firması olmaktan gurur duyan Turkcell; BiP, lifebox, Yaani, fizy ve TV+ gibi dijital servislerin tüm verilerini veri merkezlerinde güvenle depoluyor.

Gebze’de 2016 yılında açtığımız veri merkezinin %99.99 erişilebilir zaferinden sonra, üstün altyapı teknolojisini Türkiye’nin farklı bölgelerine taşımayı hedefledik. Bu hedef ile yolumuza devam ediyor ve Türkiye’nin en fazla veri trafiği üreten özel sektör kurumu olarak kesintisiz ve güvenli Turkcell veri merkezlerinin en yenisini İzmir’de açıyoruz.

Hava, kara ve deniz yoluyla ulaşım sağlananabilen tesisimiz, 14 bin 500 m²’lik kapalı alana inşa edildi. 2 bin 400 m²’lik alan sadece sistem odaları ile kesintisiz veri güvenliği hizmeti vermek için ayrıldı.

Verilerinizin güvenliğini her açıdan koruyabilmek için gece gündüz çalışıldı. Harekete duyarlı algılayıcılar, termal ve hareketli kameralar, retina tarama sistemleri ile tesis içerisinde de 7/24 tam güvenlik sağlandı.

Veri merkezi ve bulut servisleri ile Türkiye’deki en büyük şirketleri, global markaları ve KOBİ’leri güvenle dijital dünyaya entegre etmeyi amaçlıyoruz.

Deprem gibi doğal afetlere hazırlıklı olarak dizayn edilen veri merkezimizde, 87 adet yerli üretim sismik izolatör kullanıldı. Yani, 9 şiddetinde bir deprem karşısında bile binamız hasar görmeden, kesintisiz çalışmaya devam edebilecek kapasitede inşa edildi.

Fiber altyapısı 4 ayrı koldan tam yedekli olarak temin edildi ve yılın 365 günü, 7/24 kesintisiz hizmet vadeden bir veri merkezine dönüştü.

Turkcell’in inovatif dünyasına uygun olarak hayata geçirilen tesis, çevreci akıllı tesis özellikleri ile en güncel uluslararası standart ve sertifikasyonlar ile uyumlu olarak inşa edildi.

Türkiye’nin en büyük veri merkezi operatörü olarak kullanıcılarımıza kesintisiz hizmet vermenin haklı gururunu yaşıyor ve gücümüzü sizden alıyoruz.

Sahip olduğumuz bu gücü, geleceğe yatırım yaparak geliştirmek ve ülkemizin her bölgesine üstün teknolojimizi götürmeyi hedefliyoruz.

Turkcell’i tebrik ediyoruz. Ülkemiz için gerçekten tüm bu yatırımlar hem Türkiye’nin verisinin Türkiye’de kalması için hemde gurula ülkemize hizmet etmek için yapılıyor.

cc4118d1-2d47-465f-bd57-fcdf939ec721

cc4118d1-2d47-465f-bd57-fcdf939ec721