Let's Encrypt: Joker Sertifikalar Ocak 2018’de Gelecek

Let's Encrypt resmi sitesinde yaptığı açıklamaya göre Ocak 2018’de Joker karakerli sertifikalar vermeye başlayacak.

Let's Encrypt’in yaptığı açıklama ise şu şekilde;

“Let's Encrypt 2018 Ocak ayında joker sertifikalar vermeye başlayacaktır. Joker karakter sertifikaları yaygın olarak istenen bir özelliktir ve HTTPS dağıtımını daha kolay hale getiren bazı kullanım durumları olduğunu anlıyoruz. Umudumuz, joker karakterler sunmanın Web’in %100 HTTPS’e doğru ilerlemesini hızlandırmaya yardımcı olacağıdır.

Let's Encrypt şu anda tamamen otomatikleştirilmiş DV sertifikası yayınlama ve yönetim API’ı vasıtasıyla 47 milyon alan adı garantiliyor. Let's Encrypt’in hizmeti Aralık 2015’te kullanıma sunulduğundan Web’in %40’dan %58’e kadar şifrelenmiş sayfa yüklemesine ağırlık verildi. Joker karakterlerin kullanılabilirliği ve bizim %100 şifrelenmiş Web’e girme konusundaki heyecanımız varsa. Yaz kampanyasına katkıda bulunmanızı rica ediyoruz.

Bir joker sertifika, bir taban alan adının istediğiniz sayıda alt alanını (örneğin, *.ornek.com) güvenli hale getirebilir. Bu, yöneticilerin bir alan ve tüm alt alanları için tek bir sertifika ve anahtar çifti kullanmasına olanak tanır ve bu da HTTPS dağıtımını önemli ölçüde kolaylaştırabilir.

Joker sertifikalar, yakında çıkacak olan ACME v2 API uç noktalamız boyunca ücretsiz olarak sunulacaktır. Başlangıçta yalnızca joker sertifika için DNS üzerinden temel alan doğrulamasını destekleyeceğiz, ancak zamanla ek doğrulama seçenekleri keşfedebiliriz. Topluluk forumlarında joker karakter sertifikası desteği konusunda sorularınızı insanlardan sormalarını rica ediyoruz.

Yaz kampanyamız boyunca bu heyecan verici gelişmeyi ilan etmeye karar verdik, çünkü hizmetlerimizi kullanan topluluğun cömert desteği sayesinde var olan kar amacı gütmeyen bir kuruluşuz. Daha güvenli ve gizlilik açısından saygıdeğer bir Web’i desteklemek isterseniz, bugün bağış yapın!

Mümkün olan her şeyi yapmak için topluluğumuza ve sponsorlarımıza teşekkür ederiz. Şirketiniz veya kuruluşunuz Let's Encrypt’e sponsor olabiliyorsa, lütfen sponsor@letsencrypt.org adresine e-posta atın.”

Abdullah AVCI

Abdullah AVCI