Cloudbric Kurulumu ve Kullanımı

Cloudbric ücretsiz ve ücretli versiyonlarıyla birçok siteye daha güvenli ve daha hızlı erişim sunan DNS server hizmetidir. Yüksek fiyatlar ödeyerek sahip olabileceğiniz birçok hizmeti ücretsiz versiyonunda barındıran Cloudbric’i özellikle performans sorunu yaşadığınız sunucularda kullanmanızı tavsiye ederiz. Yaklaşık 50 online kadar sorunsuz çalışan bir sunucu Cloudbric’de optimize edildiğinde 250 online ziyaretiçiye kadar sorunsuz çalışmasına yardımcı olur. Cloudbric’in ücretsiz versiyonu’nda Layer 3,4 tipi orta seviye saldırılar ve Layer 7 tipi gelişmiş üst seviye saldırılar engellenebilir. Ama ne yazık ki Cloudbric ücretsiz versiyonunda 4 GB ile sınırlandırılmış bant genişliği sağlamaktadır.

Cloudbric Kurulumu

Öncelikle resmi sitesi https://www.cloudbric.com/ girerek üyelik oluşturun, ad, soyad, e-posta ve şifre girerek kullanıcı sözleşmesini kabul etmeniz yeterli olacaktır. Verdiğiniz e-posta adresinin kullandığınız aktif bir adres olmalıdır. İlerleyen dönemlerde şifre kaybetme gibi durumlarda hesabınızı sadece mail adresinizle kurtarabilirsiniz.

Cloudbric kayıt olma

Üye girişi yapmanızın ardından ilk adım olarak bir site eklemenizi isteyecektir. Sistem üzerine üst kısımda bulunan “Add Website” alanından birden fazla site ekleyebilirsiniz.

Cloudbric site ekleme

Site adresinizi girdikten sonra “Add Website” basarak ve hizmet sözleşmesi’ni kabul ederek yaklaşık 10 saniye beklemeniz gerekmektedir. Site bilgilerinizi ve genel bir tarama yaparak sitenizi Cloudbric’e tanımlar.

Cloudbric lokasyon seçme

Bu adımda ise Cloudbric’in sitenizle bağlantı kuracağı sunucunun lokasyonu’nu seçmeniz gerek. Cloudbric zaten sizin sunucunuza en yakın lokasyonu otomatikmen öne çıkaracaktır. Size tavsiyem Cloudbric’in size önerdiği lokasyonu seçmenizden yana olacaktır.

Cloudbric SSL seçimi

Bu adımda ise ilgili site için kendinize ait bir SSL Sertifikası var ise “YES, I have my own SSL certificate”, aksi halde “NO, I don’t have my own SSL certificate” seçeneği ile devam edeceksiniz.

Cloudbric Özel SSL seçeneği

Bu adımda ise kendi SSL sertifikanız Cloudbric’te aktif olana kadar geçerli olacak bir SSL Sertifikasının kurulmasını isterseniz “AUTOMATIC”, aksi halde “MANUAL” seçeneği ile devam etmeniz gerek.

Cloudbric DNS Kayıtları

Bu adımda ise Cloudbric’in siteniz için DNS Kayıtlarını oluşturma aşamasıdır. Bu Kayıtları kendi sitenizin DNS Kayıtları ile eşleyin. Ama şunu unutmayın ki ben Bypass oluşturacak DNS Kayıtlarını eklemenizi tavsiye etmemekten yanayım.

Cloudbric DNS Adresleri

Alan Adı Sağlayıcınızın alan adı yönetim bölümünden DNS adreslerinizi Bu 4 adres ile güncellemeniz gerekiyor. Eğer alan adı sağlayıcınız 4 DNS adresi ekleyemiyorsanız ilk 2 DNS adresini eklemeniz yeterli olacaktır.

Şimdi ise “Go to Console” butonuna basarak tüm kurulum adımları tamamlanmış olacaktır.

Cloudbric Siteler

Ve yaklaşık 30 dakika beklemeden sonra Cloudbric sitemizi sunucularında aktif ediyor. *Bu durum DNS Güncellemesine göre 24 saat’e kadar sürebilir.

Cloudbric aktif olan siteler

Ve ilgili sitemizi yönetmek için yeşil kalkan ikonunun sağındaki site ismimize tıklıyoruz.

Cloudbric Kullanımı

Dashboard (Başlangıç)

Cloudbric İstatistikler

Bu alan ile site istatistiğinizi takip edebilirsiniz.

Events (Olaylar)

Cloudbric Events (Olaylar)

Bu alan ile sitenizle ilgili olayları (Saldırı takibi, Spam belirleme gibi) görüntüleyebilirsiniz.

Settings (Ayarlar)

Cloudbric Settings (Ayarlar)

Bu alan ile sitenizin güncel ip adresini Cloudbric’e tanıtabilir, HTTPS yönlendirmelerini ayarlayabilir ve Bypass modunu açabilirsiniz. Bypass modunu açmanızı tavsiye etmem.

Abdullah AVCI

Abdullah AVCI